Jak przejść od oligarchii do demokracji?
Jak przejść od oligarchii do demokracji?
RYS. LESZEK OŁDAK
BRONISŁAW ŚWIDERSKI
Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej popiera jedynie część Polaków - ci, którzy najwięcej na tym skorzystają. Ale aby mogli oni zostać obywatelami Europy, cały naród musi wejść do Unii.
W grudniu 2002 roku polska prasa zaproponowała dwa całkowicie przeciwstawne opisy kopenhaskich rokowań. Po powrocie do Warszawy premier Miller udzielił wielu wywiadów, których słownictwo zapożyczone zostało od wojskowych strategów. Autorem odmiennego opisu jest znany niemiecki dziennikarz, historyk i politolog Klaus Bachmann. Miller mówił więc o "pojedynku" z duńskim przewodniczącym Unii Fogh Rasmussenem, o swojej lepszej "taktyce" i o ostatecznym "zwycięstwie". Istotnie, zarówno wydarzenia poprzedzające kopenhaski szczyt, jak i jego przebieg sprawiały wrażenie ciężkich walk. Trzeba było pokonać oporną Francję i Niemcy. W Kopenhadze mówiono o "ciężkich rokowaniach" i o tym, że "Polacy stawiają twarde warunki".
Polscy politycy chętnie zaś opowiadali o tym, jak trudno przekonać prezydenta Chiraca do owych "twardych żądań finansowych". W pewnej chwili Miller postanowił...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta