Los warszawskiego Bluma
PAWEŁ SZAPIRO
Postać wymieniona w tytule, tak jak jej imię Aron, i nazwisko, są fikcyjne. Zsyntetyzowana z prawdziwych ułomków biografia nie jest próbą zapisu codzienności. Ilość faktów, które trzeba by przywołać, jest zbyt duża. Wybrano więc, raczej nie posługując się szkiełkiem i okiem, takie sytuacje, które najbardziej mogą poruszyć wyobraźnię. Blum - powołany, by ciekawych zaznajomić choć trochę z tematem - pełni rolę nosiciela losu, który codziennie, przez ponad pięć lat wojny, mógł przypaść w udziale każdemu z pół miliona Żydów w Warszawie.
Przed zagładą getta było w nim około 450 tysięcy Żydów
(C) ŻIH
Przemiennie więc Aron B. jest: mężczyzną lub kobietą; chłopcem i dziewczynką; niemowlęciem lub starcem; mężem lub żoną; matką i synem; wnuczką albo dziadkiem; biednym i bogatym; zdrowym i chorym; emigrantką do USA lub zbiegiem do strefy sowieckiej; profesorem medycyny (np. współautorem pracy badawczej "Choroba głodowa") albo handlarką z Nalewek (przedmiotem wspomnianych badań o głodzie); chasydką i wychrztą; rdzennym warszawiakiem lub przybyszem do miasta (z własnej woli lub pod przymusem); rolnikiem na czerniakowskiej farmie, prostytutką, członkiem Judenratu, żebrakiem lub pracownikiem szopu; czytelnikiem albo autorem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta