Nowa jakość na wsi
Nowa jakość na wsi
EDMUND SZOT
Po wejściu Polski do Unii Europejskiej polskie rolnictwo zostanie wyłączone z obecnej polityki rolnej państwa i zostanie objęte Wspólną Polityką Rolną UE. Jednocześnie polski rynek rolny stanie się częścią Jednolitego Rynku Europejskiego, co oznacza, że znikną jakiekolwiek bariery w wymianie handlowej między Polską a innymi krajami UE, na polskim rynku produktów rolnych będą obowiązywały takie same zasady interwencji, a w wymianie handlowej z krajami spoza Unii zostanie przyjęty ten sam poziom ochrony zewnętrznej rynku, czyli takie same cła.
40 miliardów w trzy lata
Bilans tych wszystkich czynników będzie dla polskiego rolnictwa zdecydowanie korzystny. d Po pierwsze - mimo wynegocjowania niższych od unijnych dopłat bezpośrednich, polskie rolnictwo będzie korzystało ze znacznie wyższego niż obecnie wsparcia finansowego d Po drugie - na polski rynek przestaną napływać dotowane produkty żywnościowe z Unii Europejskiej (w handlu wewnętrznym w UE nie stosuje się przecież dopłat do eksportu) d Po trzecie - polskie produkty rolne będą teraz lepiej chronione przed importem z krajów spoza UE (ochrona celna w Unii jest na ogół wyższa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta