Zyski z konsolidacji
- Banki spółdzielcze 2002 (tabele)
Banki spółdzielcze, w przeciwieństwie do komercyjnych, nie odczuły specjalnie skutków spowolnienia gospodarczego i pogorszenia sytuacji klientów. Ich udział w rynku bankowym zwiększył się z 4,6 do 5 proc.
Aktywa banków komercyjnych zmniejszyły się w 2002 roku o 1 proc., natomiast banków spółdzielczych - wzrosły o 8,9 proc. Dzięki temu udział sektora spółdzielczego w rynku bankowym powiększył się do poziomu najwyższego od 1994 r. Co więcej, banki spółdzielcze odnotowały w ubiegłym roku, w porównaniu z 2001 r., wzrost zysku netto, podczas gdy w bankach komercyjnych zyski spadły. Dzięki temu udział spółdzielców w zysku całego sektora wyniósł aż 13,4 proc.
Obdarowani akcjami
Poprawa wyniku finansowego sektora spółdzielczego jest jednak skutkiem nie tyle poprawy efektywności, co przeszacowania wartości akcji Banku Polskiej Spółdzielczości. Najważniejszym wydarzeniem ubiegłego roku w tym sektorze była bowiem konsolidacja rozdrobnionych do tej pory banków zrzeszających. W marcu połączyło się 6 instytucji, tworząc Bank Polskiej Spółdzielczości (BPS). Formalnie bankiem przejmującym 5 spółek był Gospodarczy Bank...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta