Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na tropie wolnego słowa

02 czerwca 2003 | Specjalny | SR
źródło: Nieznane

Na tropie wolnego słowa

W latach 1976 - 1979 funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa zarekwirowali 400 tys. sztuk nielegalnych druków, 97 powielaczy ręcznych, 106 maszyn do pisania, 1770 ryz papieru i 113 kg farby drukarskiej.

SZCZEPAN RUDKA

Walka z "wrogą propagandą pisaną", czyli z publikacjami niewygodnymi dla władz oraz drukami wydawanymi poza ich kontrolą, była prowadzona przez komunistów - z różnym natężeniem - przez cały okres istnienia tak zwanej Polski Ludowej.

Przełom czerwcowy

Do końca lat czterdziestych zakazaną działalnością wydawniczą zajmowali się przede wszystkim żołnierze i członkowie różnych organizacji niepodległościowych. Później - jeśli nie liczyć sporadycznych przypadków - zanikła i najczęściej powracano do niej na krótko podczas większych wystąpień społecznych w latach 1956, 1968 i 1970. Jedną z niewielu organizacji, które w tamtych latach łamały rządowy monopol informacyjny był powstały w połowie lat sześćdziesiątych "Ruch", którego członkowie - dopóki nie dotknęły ich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2938

Spis treści
Zamów abonament