Ławnik ludowy, czyli ławnik
Ławnik ludowy, czyli ławnik
Rozmowa z kandydatką na ławnika w warszawskiej gminie Białołęka w 1999 roku
FOT. BARTŁOMIEJ ZBOROWSKI
IRENEUSZ KRZEŚNICKI
2003 r. jest ostatnim rokiem obecnej kadencji ławników - jeszcze ludowych - wybranych w 1999 r. Do końca października rady gmin powinny wybrać ławników - już nie ludowych - do sądów rejonowych i okręgowych na kolejną czteroletnią kadencję, która rozpocznie się 1 stycznia 2004 r.
Wybór ławników reguluje kilkanaście artykułów ustawy z 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. nr 154, poz. 1787 z późn. zm.; dalej: ustawa) i jeden, nie do końca aktualny, akt wykonawczy. Niewielka liczba przepisów niestety nie zmniejsza wątpliwości interpretacyjnych dotyczących procedury wyborczej.
Jak sprawdzić "nieskazitelny charakter"
Na podstawie art. 158 ustawy rada gminy dokonuje wyboru spośród kandydatów, którzy najpóźniej w dniu wyborów ukończyli 30 lat, a nie przekroczyli 65 roku życia, posiadają obywatelstwo polskie i korzystają w pełni z praw cywilnych i obywatelskich, są zatrudnieni lub zamieszkują stale w miejscu kandydowania (czyli na terenie gminy, w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta