Jak sobie radzić z nadmiarem spraw w sądach
Jak sobie radzić z nadmiarem spraw w sądach
MAREK SAFJAN
Problem nadmiernego wpływu spraw rozpoznawanych przez sądy i dramatycznego wydłużania się czasu trwania postępowań zarówno w sprawach cywilnych nie jest czysto polską specyfiką.
Dotyczy praktycznie wszystkich demokratycznych państw, w których gwarancje prawa do sądu, silnie rozwinięte, przyczyniają się do systematycznego wzrostu liczby spraw. Są one przy tym coraz bardziej złożone, wyspecjalizowane, wymagają coraz większego wysiłku w ustaleniu, jakie prawo w danej materii obowiązuje.
Wyjątkowo zbieżne z naszymi własnymi doświadczeniami jest twierdzenie Pierre'a Marchala, pierwszego prezesa Sądu Kasacyjnego Belgii, że źródłem obecnych trudności jest m.in. inflacja prawa, połączona z wyraźną tendencją władzy publicznej do regulowania wszystkiego w coraz większym stopniu i obejmowania reglamentacją coraz większych obszarów życia społecznego.
Nadmiar spraw w sądach i stale wydłużające się oczekiwanie na ostateczne rozstrzygnięcie przyczynia się jednocześnie do pogwałcenia prawa do sądu - i to w wielu wymiarach. Nie tylko bowiem chodzi o wydłużanie się czasu oczekiwania, co jest oczywistym naruszeniem norm konstytucyjnych i konwencyjnych (wymagania rozpoznania "w rozsądnym czasie" zawartego w art. 6 konwencji europejskiej oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta