Drugi obieg
Zenon Pałka (po lewej) i Wojciech Onyszkiewicz w drukarni Niezależnej Oficyny Wydawniczej (1978 - 1979).
FOT. MARCIN JABŁOŃSKI/ ZBIORY OŚRODKA KARTA
ANDRZEJ PACZKOWSKI
Bez opozycji demokratycznej nie byłoby Sierpnia i "Solidarności". Kamień węgielny pod masowy, wolny ruch wydawniczy z lat 1980 - 1989 położyli - dzięki umiejętnościom nabytym przez praktykę, talentom i wytrwałości - ludzie przedsierpniowego drugiego obiegu.
Równo sto lat temu ukazał się tekst pod prostym tytułem "Bibuła". Autor, Józef Piłsudski, opowiadał w nim o tajnych wydawnictwach partii socjalistycznej, których był jednym z głównych organizatorów. Pisma, które ukazywały się w Polsce bez zgody władz i cenzury (kościelnej lub świeckiej, własnej lub obcej), miały już wówczas długą tradycję, w szczególności cała historia Polski porozbiorowej pełna była ich przykładów.
Polski ruch wydawniczy w latach II wojny światowej był zjawiskiem znaczącym w skali okupowanej Europy, nawet w porównaniu z krajami, w których stan oświaty był znacznie wyższy niż w Polsce, a stopień zagrożenia wydawców niższy. Bodaj każda organizacja czy grupa polityczna lub wojskowa wydawała pisma, broszury i ulotki. Łącznie ukazywało się ponad 2 tys. gazetek i czasopism, wydano ponad...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta