Wynik procesu wcale nie taki pewny
Wynik procesu wcale nie taki pewny
RYS. JACEK FRANKOWSKI
MAREK HARZ
W ostatnich miesiącach aktualny stał się temat waloryzacji kaucji mieszkaniowych wpłaconych przez najemców przed 1994 r. Większość publikacji poświęconych tej tematyce wręcz przekonuje o zasadności występowania do sądu z żądaniem waloryzacji wpłaconych przed kilkunastu czy kilkudziesięciu laty kaucji. Czy rzeczywiście wynik takiego procesu będzie zawsze dla najemcy pomyślny?
Obowiązek wpłaty kaucji mieszkaniowych ciążył od 1959 r., zgodnie z kolejnymi ustawami lokalowymi, na wszystkich, którzy zawierali umowy najmu mieszkań komunalnych lub zakładowych. Celem kaucji było początkowo zabezpieczenie utrzymania lokalu w należytym stanie, a następnie zabezpieczenie pokrycia należności wynajmującego z tytułu najmu lokalu, istniejących w dniu jego opróżnienia.
Według przepisu art. 62 ustawy z 2 lipca 1994 r. o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. z 1998 r., nr 120, poz. 787 z późn. zm.; dalej: unl) w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2001 r., kaucja wpłacona przed dniem wejścia w życie tej ustawy, pomniejszona o ewentualne należności wynajmującego z tytułu najmu, podlegała zwrotowi wraz z oprocentowaniem w ciągu miesiąca od opróżnienia lokalu lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta