Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przepis nakoniec świata

01 kwietnia 1995 | Świat | TP

Przepis nakoniec świata

Thomas Powers

Eksperci do spraw terroryzmu są zaniepokojeni jak nigdy dotąd -- na stacji Kasumigaseki w tokijskim metrze było równie blisko tragedii, jak dwa lata temu w World Trade Center w Nowym Jorku. W obu przypadkach wymyślne "metody" mogły zabić setki lub nawet tysiące niewinnych ludzi. I w obu przypadkach atak motywowany był najprawdopodobniej irracjonalną tęsknotą za "apokalipsą" -- śmiercią i destrukcją, które miały służyć własnemu ocaleniu.

W Japonii prymitywne urządzenia zawierające śmiertelny gaz sarin, wyprodukowany po raz pierwszy przez niemieckich naukowców podczas II wojny światowej, umieszczono w pociągach metra kierujących się ku węzłowej stacji Kasumigaseki. Działo się to w godzinach porannego, poniedziałkowego szczytu. Urządzenia nie zadziałały tak jak należy, w efekcie sarin nie ulotnił się w bardziej skutecznej i śmiertelnej formie gazu. Podróżni zaś -- co być może jest równie ważne -- nie wpadli w panikę, która mogła znacznie pogorszyć sytuację.

Jednak po prowadzonym przez media dwudniowym szkoleniu na temat sarinu oraz innych śmiertelnych środków chemicznych i biologicznych zdenerwowani pasażerowie japońskiego metra (a także np. pasażerowie metra w Nowym Jorku, Los Angeles i Waszyngtonie) ciągle jednym okiem obserwują drzwi wyjściowe. Może to spowodować...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Brak okładki

Wydanie: 444

Spis treści
Zamów abonament