Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Erozja wrażliwości

01 kwietnia 1995 | Gazeta | BM GS

Etyka, media i polityka

Erozja wrażliwości

Beata Modrzejewska, Grzegorz Sieczkowski

-- Prasa niszczy Polskę, niszczy rząd. Z tym trzeba coś zrobić -- powiedział niedawno dziennikarzom Ryszard Miazek, polityk Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Podobną opinię chętnie powtarzają co jakiś czas również inni politycy, ito niezależnie od swojej proweniencji.

Systematycznie przez polską prasę itelewizję przetaczają się fale informacji utrzymanych w dramatycznym tonie. Ofiary katastrof zajmują pierwsze miejsce w programach informacyjnych, trafiają na czołówki gazet. Równie atrakcyjne dla mediów są skandale i afery, których negatywnymi bohaterami są politycy iprzedsiębiorcy. Przedstawiciele mediów twierdzą, że informują, ale prawdą jest też, iż sensacja przyciąga o dbiorców.

Od pięciu lat środki masowego przekazu działają w nowych warunkach ekonomicznych i politycznych, nie zagraża im cenzura, ale jednak w wielu wypadkach zarówno odbiorcy, jak i sami dziennikarze zastanawiają się, czy naprawdę wszystko można pokazywać i czy o wszystkim można napisać.

Po niedawnym wybuchu w Markach na pierwszych stronach gazet ogólnopolskich i stołecznych, poważnych i bulwarowych można było zobaczyć wyjątkowo dokładne zdjęcia ofiary. Niektóre...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 444

Spis treści
Zamów abonament