Erozja wrażliwości
Etyka, media i polityka
Erozja wrażliwości
Beata Modrzejewska, Grzegorz Sieczkowski
-- Prasa niszczy Polskę, niszczy rząd. Z tym trzeba coś zrobić -- powiedział niedawno dziennikarzom Ryszard Miazek, polityk Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
Podobną opinię chętnie powtarzają co jakiś czas również inni politycy, ito niezależnie od swojej proweniencji.
Systematycznie przez polską prasę itelewizję przetaczają się fale informacji utrzymanych w dramatycznym tonie. Ofiary katastrof zajmują pierwsze miejsce w programach informacyjnych, trafiają na czołówki gazet. Równie atrakcyjne dla mediów są skandale i afery, których negatywnymi bohaterami są politycy iprzedsiębiorcy. Przedstawiciele mediów twierdzą, że informują, ale prawdą jest też, iż sensacja przyciąga o dbiorców.
Od pięciu lat środki masowego przekazu działają w nowych warunkach ekonomicznych i politycznych, nie zagraża im cenzura, ale jednak w wielu wypadkach zarówno odbiorcy, jak i sami dziennikarze zastanawiają się, czy naprawdę wszystko można pokazywać i czy o wszystkim można napisać.
Po niedawnym wybuchu w Markach na pierwszych stronach gazet ogólnopolskich i stołecznych, poważnych i bulwarowych można było zobaczyć wyjątkowo dokładne zdjęcia ofiary. Niektóre...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta