Tyle poglądów, ilu autorów
Po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego
Tyle poglądów, ilu autorów
Grzegorz Borkowski
Nie wiem, czy profesor Witold Modzelewski przedstawiając na konferencji prasowej 23 marca stanowisko resortu finansów na temat orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie stawek podatku dochodowego od osób fizycznych, przewidział, jaką wywoła burzę.
Stwierdził bowiem ("Rzeczpospolita" z 24 marca br. , "Stawki podatkowe: zastanawiający stan prawny") : mimo stwierdzenia przez Trybunał sprzeczności zkonstytucją przepisu podwyższającego stawki podatkowe dotyczące 1995 r. (z 20, 30 i 40 proc. do -- odpowiednio -- 21, 33 i 45 proc. ) podatnicy, którym zaliczki na podatek pobierają płatnicy, będą je płacić nadal w podwyższonej wysokości. Nie ma bowiem żadnego automatyzmu prawnego między ewentualną zmianą przepisów regulujących stawki podatku oraz określających wysokość zaliczek. Nadpłaty, o ile Sejm nie odrzuci orzeczenia Trybunału, zostaną zwrócone w styczniu przyszłego roku, i to bez odsetek.
To przykład złej woli w rozumieniu prawa -- komentuje na łamach "Życia" Jerzy Ciemniewski. Jego zdaniem przepisy ustawy o zaliczkach podatkowych są podporządkowane przepisom o stawkach podatkowych i z nich wynikają. To niesłychany wniosek resortu -- wtóruje publicysta "Gazety Wyborczej"....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta