Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tyle poglądów, ilu autorów

01 kwietnia 1995 | Prawo | GB

Po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego

Tyle poglądów, ilu autorów

Grzegorz Borkowski

Nie wiem, czy profesor Witold Modzelewski przedstawiając na konferencji prasowej 23 marca stanowisko resortu finansów na temat orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie stawek podatku dochodowego od osób fizycznych, przewidział, jaką wywoła burzę.

Stwierdził bowiem ("Rzeczpospolita" z 24 marca br. , "Stawki podatkowe: zastanawiający stan prawny") : mimo stwierdzenia przez Trybunał sprzeczności zkonstytucją przepisu podwyższającego stawki podatkowe dotyczące 1995 r. (z 20, 30 i 40 proc. do -- odpowiednio -- 21, 33 i 45 proc. ) podatnicy, którym zaliczki na podatek pobierają płatnicy, będą je płacić nadal w podwyższonej wysokości. Nie ma bowiem żadnego automatyzmu prawnego między ewentualną zmianą przepisów regulujących stawki podatku oraz określających wysokość zaliczek. Nadpłaty, o ile Sejm nie odrzuci orzeczenia Trybunału, zostaną zwrócone w styczniu przyszłego roku, i to bez odsetek.

To przykład złej woli w rozumieniu prawa -- komentuje na łamach "Życia" Jerzy Ciemniewski. Jego zdaniem przepisy ustawy o zaliczkach podatkowych są podporządkowane przepisom o stawkach podatkowych i z nich wynikają. To niesłychany wniosek resortu -- wtóruje publicysta "Gazety Wyborczej"....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 444

Spis treści
Zamów abonament