Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pakt dla Unii

01 kwietnia 1995 | Gazeta | BK

Polsce bardziej niż kiedykolwiek potrzebna jest silna partia racjonalnego i pragmatycznego centrum

Pakt dla Unii

Nie może istnieć partia centrowa pozbawiona własnego centrum, czyli umiejętności wypracowania wewnętrznego kompromisu. Jest to twór równie niezdolny do istnienia, jak Pegaz składający się z samych skrzydeł. Przed zbliżającym się zjazdem Unia Wolności znalazła się w takiej właśnie sytuacji: unijne centrum, które bez hałasu, ale skutecznie, nadawało ton wewnętrznemu życiu partii, znajduje się w rozsypce.

Dominują w Unii dwa skrzydła, które usiłują skupić wokół siebie również ludzi o poglądach umiarkowanych. Starcie się tych dwóch skrzydeł na zjeździe Unii może oznaczać -- niezależnie od wyniku tegoż starcia -- rozpad lub zminimalizowanie roli Unii Wolności jako partii politycznego środka.

Wielu obserwatorów politycznej sceny czeka na taki moment z niecierpliwością, uważając, że Unia blokuje rozwój nowoczesnego systemu partyjnego. Nie zgadzamy się z takim twierdzeniem. System polityczny nie kształtuje się wedle teoretycznych modeli, lecz według ekonomicznych i politycznych wyzwań, jakie stoją przed Polską, i według odpowiedzi, jakich politycy udzielają na te wyzwania. Zniknięcie Unii nie spowoduje powstania jakiejkolwiek znaczącej nowej grupy politycznej, lecz spolaryzuje polską politykę na formacje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Brak okładki

Wydanie: 444

Spis treści
Zamów abonament