Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podwójna strata

01 kwietnia 1995 | Ekonomia | ZS

Wierzytelności a podatek dochodowy

Podwójna strata

Ustawą z 28 maja 1994 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. nr 67, poz. 406) zostały wprawdzie uprządkowane zasady zaliczania przez banki do kosztów uzyskania przychodów wierzytelności odpisane jako nieściągalne oraz rezerwy tworzone na pokrycie wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona, jednak stosowana w tej ustawie definicja wierzytelności jest zbyt wąska w stosunku do zakresu czynności bankowych. Stracona dla banku lub nieściągalna wierzytelność jest bowiem nadal utożsamiana wyłącznie z utraconym lub nieściągalnym kredytem (pożyczką) inie uwzględnia utraconego przez bank depozytu ulokowanego w innym banku.

Nieściągalne kredyty

Rezerwy księgowe, tworzone przez banki na pokrycie utraconych lub nieściągalnych kredytów (pożyczek) , aby kwalifikowały się do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu podatkowym, muszą być przez bank udokumentowane. Przynajmniej powinny być uprawdopodobnione według zasad sformułowanych w przepisach art. 16 ust. 1 punkty 25 i 26 oraz ust. 2...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 444

Spis treści
Zamów abonament