Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Walka o prawa człowieka

01 kwietnia 1995 | Plus Minus | BC

Gry polityczne

Walka o prawa człowieka

Bohdan Cywiński

"Wszyscy ludzie rodzą się wolni irówni w swej godności i w prawach". Tak zaczyna się Powszechna Deklaracja Praw Człowieka z 1948 roku. To fundamentalne stwierdzenie daleko odbiega od znanej mi z doświadczenia i z osobistych obserwacji rzeczywistości społecznej, ekonomicznej, kulturalnej, a nade wszystko -- politycznej w różnych częściach świata. Jak mam komentować tę odległość deklaracji, przyjętej przez cały cywilizowany świat, i sytuacji życiowej, w której ten cywilizowany świat trwa iktórą świadomie rozwija? Czy mam rozdzierać szaty i wzywać do walki przeciwko niesprawiedliwości i obłudzie, czy raczej -- odczytawszy z należytą rewerencją teksty poświęcone prawom człowieka -- uśmiechnąć się z lekkim zażenowaniem, a może z delikatną ironią, i zmieniając ton, zająć się poważną i rzeczową analizą politologiczną? W pierwszym wypadku okażę się "oszołomem". W drugim -- po prostu -- świnią.

Gdyby ta kwestia dotyczyła tylko tego, co o mnie ktoś powie, czy nawet, jakie się w rzeczywistości okaże moje -- pożal się Boże -- osobiste sumienie, to nie warto byłoby na ten temat pisać artykułu. Rzecz jednak w tym, że kwestia tego wyboru ludzkiego stosunku do tego, co dziś nazywamy prawami człowieka, a co kiedyś nosiło wiele innych, niemniej gromkich nazw, od niepamiętnych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 444

Spis treści
Zamów abonament