Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pół wieku w kinie

01 kwietnia 1995 | Gazeta | JW

Pół wieku w kinie

Rozmowa z reżyserem Wojciechem Hasem

Obserwował pan powojenną codzienność polskiego kina u źródła i współtworzy ją pan już pół wieku, amiał pan zostać malarzem. Czym ujęło tak pana kino?

Po wojnie studiowałem malarstwo na ASP, a od kwietnia 1945 byłem równocześnie słuchaczem studium filmowego przy ul. Józefitów. Z rana miałem zajęcia w Akademii, a po południu chodziłem na kurs. Zorganizowali Kurs Przygotowania Filmowego Wohl i Bohdziewicz. Wykładowcami byli Tatarkiewicz, Ingarden, Stefan Szuman, Blumówna. Byłem w ASP studentem w pracowni Eibischa, miałem możliwości wyjazdu do Francji, ale wtedy musiałem zdecydować, czy będę się zajmował filmem, malarstwem czy czymś innym. Film był pociągający -- był to czas neorealizmu włoskiego, angielskiego dokumentu, dobrych dni filmu francuskiego. Zostałem przy kinie.

Pisze pan wiersze.

Nie, kiedyś pisałem, ale bardziej dla zabawy. Dodam, że również nie maluję. Twórczość: uprawianie teatru, malarstwa, poezji -- to dla mnie poważne sprawy. Choć teraz modne jest, że wspomnienia piszą panie aktorki. ..

Ma pan ponoć swój pierwszy film nakręcony wówczas, pół wieku temu, z Pawlikiem w roli głównej.

Tak. Nakręciłem go na taśmie 16 mm, ale pozostał w negatywie. Za swój...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 444

Spis treści
Zamów abonament