Pół wieku w kinie
Pół wieku w kinie
Rozmowa z reżyserem Wojciechem Hasem
Obserwował pan powojenną codzienność polskiego kina u źródła i współtworzy ją pan już pół wieku, amiał pan zostać malarzem. Czym ujęło tak pana kino?
Po wojnie studiowałem malarstwo na ASP, a od kwietnia 1945 byłem równocześnie słuchaczem studium filmowego przy ul. Józefitów. Z rana miałem zajęcia w Akademii, a po południu chodziłem na kurs. Zorganizowali Kurs Przygotowania Filmowego Wohl i Bohdziewicz. Wykładowcami byli Tatarkiewicz, Ingarden, Stefan Szuman, Blumówna. Byłem w ASP studentem w pracowni Eibischa, miałem możliwości wyjazdu do Francji, ale wtedy musiałem zdecydować, czy będę się zajmował filmem, malarstwem czy czymś innym. Film był pociągający -- był to czas neorealizmu włoskiego, angielskiego dokumentu, dobrych dni filmu francuskiego. Zostałem przy kinie.
Pisze pan wiersze.
Nie, kiedyś pisałem, ale bardziej dla zabawy. Dodam, że również nie maluję. Twórczość: uprawianie teatru, malarstwa, poezji -- to dla mnie poważne sprawy. Choć teraz modne jest, że wspomnienia piszą panie aktorki. ..
Ma pan ponoć swój pierwszy film nakręcony wówczas, pół wieku temu, z Pawlikiem w roli głównej.
Tak. Nakręciłem go na taśmie 16 mm, ale pozostał w negatywie. Za swój...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta