Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowa twarz Pierwszej Damy

01 kwietnia 1995 | Świat | SW

Hillary Clinton jako rzeczniczka ubogich, kobiet i dzieci

Nowa twarz Pierwszej Damy

Dziesięciodniowa podróż Hillary Clinton do pięciu państw Azji Południowej to próba pokazania "ludzkiej twarzy" polityki amerykańskiej wobec tego regionu. Pierwsza Dama Stanów Zjednoczonych jest przyjmowana przez prezydentów i premierów, ale nie rozmawia z nimi o problemach bezpieczeństwa nuklearnego czy kontraktach gospodarczych. Bardziej interesuje się losem kobiet i dzieci, odwiedza szpitale, sierocińce iprzytułki dla ubogich, wypowiada się przeciwko analfabetyzmowi i dyskryminacji kobiet. Jej wizyta niesie w sobie znacznie więcej konkretnych treści niż legendarna już dziś podróż Jacqueline Kennedy do Indii i Pakistanu z 1962 roku. Lokalna prasa opisywała wówczas głównie garderobę Jackie i jej umiejętności jazdy na wielbłądzie.

W Pakistanie Hillary spotkała się z premier Benazir Bhutto i wymieniła z nią uwagi na temat doli "silnej damy" w swiom kraju. W Indiach odwiedziła sierociniec Matki Teresy i ogłosiła specjalny program pomocy, który pomoże indyjskim dziewczętom w zdobyciu wykształcenia. W wygłoszonym w New Delhi przemówieniu Pierwsza Dama zacytowała poemat miejscowej autorki, w którym wzywa ona kobiety do "porzucenia milczenia" oraz do politycznej walki o swoje prawa. Hillary dostała...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 444

Spis treści
Zamów abonament