Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Matka, ojciec i syn -- chronione więzy

01 kwietnia 1995 | Gazeta | JN

Prosto ze Strasburga

Matka, ojciec i syn -- chronione więzy

Marek Antoni Nowicki

Sąd brytyjski, na wniosek organów administracji, orzekł adopcję dziecka bez zgody matki i ojca, którzy nie byli małżeństwem. W trakcie prowadzenia spraw opiekuńczych nie mieli możliwości wglądu w akta. Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że matce dziecka nie zapewniono "rzetelnej rozprawy" w obu instancjach sądowych, a w stosunku do obojga rodziców postępowanie władz było ingerencją w prawo do poszanowania życia rodzinnego. Władze Wielkiej Brytanii będą musiały zapłacić 8 tys. funtów szterlingów zadośćuczynienia za wyrządzoną krzywdę moralną.

Antony i Margaret McMichael są Brytyjczykami mieszkającymi w Szkocji. Nie byli jeszcze małżeństwem, kiedy Margaret urodziła syna. Przy sporządzaniu aktu urodzenia odmówiono wspisana Antony'ego jako ojca dziecka.

Margaret cierpiała na chorobę psychiczną. Dwa tygodnie po porodzie, na podstawie decyzji administracyjnej, niemowlę zabrano do domu dziecka i wszczęto postępowanie sądowe w sprawie opieki nad nim. Stroną w tej sprawie była tylko matka. Antony, jako naturalny ojciec, nie miał do tego prawa.

Dziecko umieszczono w rodzinie zastępczej. Podjęto też kroki w celu umożliwienia matce wizyt. Antony nie mógł widzieć się z synem. Po pewnym czasie sąd podjął...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 444

Spis treści
Zamów abonament