Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Firmy pod jarzmem ekologii

05 lipca 2007 | Ekonomia i rynek | MK

Firmy pod jarzmem ekologii

Dotarliśmy do pierwszego krajowego raportu o wykonaniu obowiązku odzysku zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Dokument jest druzgoczący. W drugiej połowie ubiegłego roku, a więc w ciągu 6 miesięcy obowiązywania ustawy, firmy zebrały tylko 5 tys. ton starych urządzeń. To zaledwie 2 proc. tego, co trafiło na rynek. Ustawa nakłada bowiem na firmy wymóg zbiórki używanych urządzeń, ale nie mówi o żadnych limitach ilościowych. Jedynym wymogiem było odzyskanie przynajmniej 70 proc. materiałów z zebranego sprzętu. W konsekwencji producent mógł przekazać do recyklingu jeden opiekacz lub telefon i uznać, że swoje zadanie spełnił.

Zbieraj albo płać

Ministerstwo Środowiska postanowiło zareagować. Przygotowało projekt nowelizacji ustawy, który zobowiązuje producentów sprzętu, aby zbierali średnio połowę tego, co uda się im sprzedać. Oznacza to przynajmniej 250 tys. ton...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 4239

Spis treści
Zamów abonament