Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Lustracja i autorytet Kościoła

05 lipca 2007 | Opinie
źródło: Nieznane

Piotr Semka | Lustracji w Kościele nie da się oddzielić od lustracji państwowej. Zablokowanie przez Trybunał nowej ustawy lustracyjnej musiało wzmocnić przekonanie wśród duchownych, że samolustracja Kościoła, przy braku lustracji powszechnej, jest absurdem – pisze publicysta "Rzeczpospolitej"

Kampania "Naszego Dziennika" na rzecz wykreowania abp. Stanisława Wielgusa na ofiarę mistyfikacji wydaje się świadomą i przemyślaną decyzją.

Po raz pierwszy istotne środowisko wiernych w obrębie polskiego Kościoła jawnie neguje ustalenie Kościelnej Komisji Historycznej.

Gdy piszę te słowa, nie sposób przewidzieć, czy hasło "skrzywdzenia" abp. Wielgusa pojawi się w trakcie pielgrzymki Radia Maryja na Jasną Górę. Można jednak już teraz zaryzykować tezę, że środowisko ojca Tadeusza Rydzyka podjęło decyzję o uczynieniu z abp. Wielgusa swojego duchowego patrona.

Choć nie jest to akcja kościelnej hierarchii, a jedynie grupy wiernych, to nie pozostanie ona bez wpływu na wiarygodność działań Kościoła w sprawie lustracji. Można obawiać się, że w tej sytuacji nawet ci nieliczni kapłani, którzy sami przyznali się od swojej współpracy z SB, zaczną uważać się za ofiary medialnych spisków. Ponadto możemy spodziewać się bolesnych podziałów wśród wiernych, gdyż w środowisku radiomaryjnym już wykreowano mit "ciosu w plecy Kościoła" zadanego przez grupę katolików.

Stosunek do abp. Wielgusa, i tym samym do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 4239

Spis treści
Zamów abonament