Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie będzie zebrań przedstawicieli

05 lipca 2007 | Dodatek Rzeczpospolitej | Michał Kosiarski

PODEJMOWANIE DECYZJI W BIEŻĄCYCH SPRAWACH Nie będzie zebrań przedstawicieli Prawdziwie rewolucyjne zmiany - o ile nie zakwestionuje ich Trybunał Konstytucyjny - nastąpią w procesie podejmowania decyzji w dużych spółdzielniach mieszkaniowych. Głos każdego z członków spółdzielni ma mieć realne znaczenie

Walne zgromadzenia w spółdzielniach decydują m.in. o zmianach w statutach, rozpatrują odwołania od uchwał rady nadzorczej, decydują o podziale spółdzielni albo zbyciu przez nią nieruchomości. Zatwierdzają też sprawozdania (w tym finansowe) oraz udzielają absolutorium członkom zarządu. Statut spółdzielni może też przewidywać dla walnego zgromadzenia jeszcze więcej kompetencji.

Dotychczas było tak, że walne zgromadzenia dominowały w małych spółdzielniach, liczących kilkudziesięciu członków. W dużych, kilkutysięcznych (głównie molochach z czasów PRL) zamiast walnych zgromadzeń działały zebrania przedstawicieli spółdzielców wybieranych na grupach członkowskich. Spółdzielnie w swoich statutach decydowały o liczbie członków, których przekroczenie powodowało przejście na system zebrań przedstawicieli.

Teraz system się zmieni. Znikną zebrania przedstawicieli i grupy członkowskie. W spółdzielniach liczących nie więcej niż 500 członków będzie jedno wspólne walne zgromadzenie członków. W większych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 4239

Spis treści
Zamów abonament