Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy zagrożony jest dialog między sądami wspólnotowymi a krajowymi

05 lipca 2007 | Prawo | Tomasz Tadeusz Koncewicz
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Tomasz Tadeusz Koncewicz Czy zagrożony jest dialog między sądami wspólnotowymi a krajowymi Pytanie podatkowe przekazane Europejskiemu Trybunałowi Sprawiedliwości przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi zasługiwało na odpowiedź. Dlaczego więc jej zabrakło - zastanawia się adwokat, adiunkt w Katedrze Prawa Europejskiego i Komparatystyki Prawniczej Uniwersytetu Gdańskiego

Z bogatego dorobku Trybunału w Luksemburgu analizuje się niemal wyłącznie wyroki, zapominając, że wydaje on także inne orzeczenia, np. postanowienia. Przykładem godnym szczególnej uwagi jest postanowienie z 6 marca 2007 r. w sprawieC-168/06 przekazanej przez sąd polski ("Nie będzie odpowiedzi na pytanie w sprawie sankcji VAT", "Rz" z 26 kwietnia 2007 r., C6). Odmowę wydania orzeczenia wstępnego Trybunał uzasadnił brakiem swojej jurysdykcji, bo zobowiązanie podatkowe zostało nałożone ze względu na nieprawidłowość deklaracji VAT dotyczącej okresu rozliczeniowego sprzed przystąpienia Polski do Unii.

Nie dajmy się jednak zwieść lakoniczności tego postanowienia: jego przesłanie wychodzi znacznie poza prawo podatkowe. I nie zwalnia od pytania, czy postępując w ten sposób, Trybunał obrał jedyną możliwą i słuszną drogę. Odpowiedzi należy udzielić z trzech perspektyw: aspektu czasowego jurysdykcji, orzeczniczej konsekwencji, sądowego dialogu. Każda prowadzi do krytycznej oceny stanowiska Trybunału.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 4239

Spis treści
Zamów abonament