Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Spółka giełdowa i z licencjąnie będzie kontrolowana

05 lipca 2007 | Ekonomia i rynek | DW

Spółka giełdowa i z licencjąnie będzie kontrolowana

Jak wyliczył "Sentido Comun", pakiet akcji należących do Carlosa Slima Helu wart jest dziś 67,8 mld dol. To, co zgromadził Bill Gates, od lat najbogatszy człowiek świata – 59,2 mld. W trzy miesiące po opublikowaniu przez amerykański dwutygodnik "Forbes" listy światowych miliarderów nastąpiło przetasowanie na samym szczycie.

"Forbes" przygotowuje listę opierając się na cenach akcji notowanych na światowych giełdach w dniu 9 lutego 2007. Jeszcze wtedy Slim był na 3. miejscu, tuż za słynnym inwestorem amerykańskim, Warrenem Buffettem. Miesiąc później, w dniu ogłoszenia listy "Forbes" przyznał się do dokonania korekty i Slim był już bogatszy od Buffetta. Kolejne trzy miesiące przyniosły wzrost wartości majątku i Slima i Gatesa. Zdaniem prasy meksykańskiej Slim wzbogacił się bardziej. 5,7 proc. wzrostu cen akcji Microsoftu w drugim kwartale 2007 daje z Gatesowi mniejszą kwotę, niż 11-procentowy wzrost akcji Telefonos de Mexico (Telmex), perły w koronie imperium Slima. A dodatkowo jeszcze ceny akcji należącego do niego banku Inbursa poszły w górę aż o 20 proc. Dzisiaj majątek meksykańskiego krezusa i jego najbliższej rodziny wart jest 8 proc. PKB Meksyku, zaś tylko Telmex zatrudniający ćwierć miliona ludzi, to 40 proc. kapitalizacji giełdy meksykańskiej. I jeśli tylko hossa na giełdach potrwa jeszcze do lutego przyszłego roku, Slim będzie bogatszy od Gatesa nie tylko według...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 4239

Spis treści
Zamów abonament