Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nawet firmy osiągające wysokie obroty mogą uniknąć instalacji kasy

05 lipca 2007 | Dobra firma | Konrad Piłat

KTO MUSI ZAINWESTOWAĆ W URZĄDZENIA FISKALNE Nawet firmy osiągające wysokie obroty mogą uniknąć instalacji kasy Limit obrotów zobowiązujący do instalacji kasy rejestrującej od lat wynosi 40 tys. zł. Nie zmieniło tego obowiązujące od 1 lipca rozporządzenie w sprawie kas. Firmy, które w ciągu roku sprzedają klientom detalicznym towary za w sumie większą kwotę, powinny wydawać im paragony fiskalne. To samo dotyczy usługodawców, ale dla nich przewidziano liczne wyjątki

Przedsiębiorcy mają największe problemy z wykładnią przepisów określających terminy instalowania urządzeń fiskalnych. Zgodnie z podstawową zasadą zawartą wart. 111 ustawy o VAT kasy muszą posiadać firmy prowadzące sprzedaż detaliczną, czyli oferujące swoje towary lub usługi osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej lub rolnikom, którzy nie rozliczają tego podatku na zasadach ogólnych.

Od tej reguły przewidzianych jest jednak wiele wyjątków. Są określone w rozporządzeniu ministra finansów z 25 czerwca 2007 r. w sprawie kas fiskalnych (DzU nr 116, poz. 804). Weszło ono w życie 1 lipca tego roku, ale nie wprowadziło istotnych zmian w stosunku do wcześniej obowiązujących przepisów. Wszystkie zawarte w nim zwolnienia z obowiązku posiadania kasy tradycyjnie już są czasowe - obowiązują do końca tego roku.

Wysokość obrotów to podstawowe kryterium

Podstawowe...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 4239

Spis treści
Zamów abonament