Motyw zdrady
Barbara Wereszczyńska-Raina pochodziła ze "znakomitego rodu" pieczętującego się herbem Korczak. Wśród jej antenatów gęsto było od biskupów, wyższych urzędników Korony, żołnierzy walczących o Niepodległą. Ojciec Barbary po zwolnieniu z obozu jenieckiego zamieszkał z żoną w Sosnowcu. Jednakże bohaterka książki znanego historyka Kościoła w Polsce powojennej, Hindusa i polskiego patrioty jednocześnie, nie wpisuje się swym życiorysem w tradycję własnego rodu.
Wielu historyków, a także działaczy niepodległościowych z lat 1944 - 1989, którzy przeglądali akta znajdujące się dziś w IPN, przeżyło szok związany z odkryciem tajemnicy osoby im bliskiej: ludzkiej słabości, strachu. Bohaterowie z AK czy NSZ, którym nie zabrakło odwagi w czasie okupacji niemieckiej, załamywali się pod wpływem brutalnego śledztwa na Koszykowej. Donosili na najbliższych, by za tę cenę żyć w systemie i robić w nim karierę na miarę miejsca w encyklopedii. Donosili, by przeżyć katownię i wegetować po 1956 r. aż do zapomnianej przez wszystkich śmierci. W końcu lawirowali w śledztwie, by swymi zeznaniami nie obciążać bliskich, a jednocześnie zaspokoić apetyty śledczych. Z kolei, "pokrzywdzeni" z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta