Zatrzymany marsz na Wiedeń
Pomocą służył mu francuski awanturnik i hugenota Jacques Roussel, który na dworach w Moskwie i Stambule, a nawet na terenie Litwy agitował na rzecz szwedzkiego monarchy. Gustawowi II Adolfowi udało się także zneutralizować Francję, która mimo antyhabsburskiej wspólnoty interesów próbowała ograniczyć szwedzkie wpływy w Rzeszy. Układ w Moguncji zabezpieczył neutralność Ligi Katolickiej i zagwarantował niemieckim protestantom odzyskanie stanu posiadania z 1618 roku. Dodatkowo dyplomacja szwedzka zdołała osłabić Ligę, wiążąc układem elektora Trewiru.
Dla Gustawa II Adolfa był to wstęp do powołania Ligi Protestanckiej. Szwedzki dynasta prowadził rokowania z książętami meklemburskim i brunszwickim, a nawet z tzw. królem zimowym, palatynem reńskim Fryderykiem V. Elektora brandenburskiego Jerzego Wilhelma pragnął zjednać poprzez wydanie swej córki, późniejszej królowej Krystyny, za syna Hohenzollerna Fryderyka Wilhelma. Warunki, jakie proponował, oznaczały jednak całkowite uzależnienie niemieckich protestantów od Szwecji. Dotychczasowy system dwustronnych sojuszy proponował bowiem zastąpić...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta