Arsenał minionych wieków
Ukształtowała się wówczas strzelecka piechota uzbrojona w ciężkie lontowe muszkiety, mająca odtąd zasadnicze znaczenie na polu bitwy w zachodniej Europie.
20 kul podczas bitwyPrzeciętny siedemnastowieczny muszkiet miał około 1,5 metra długości, ważył 6 - 7 kilogramów i wystrzeliwał ołowianą kulę o kalibrze 20 - 23 mm. Przebijała ona bez trudu każdą ówczesną zbroję, o czym boleśnie przekonali się polscy husarze w bitwie pod Gniewem, zatrzymani przez wyszkolonych wojaków Gustawa Adolfa. Zewzględu na ciężar muszkiet opierano na forkiecie, chociaż istniały też lżejsze odmiany - m.in. w armii szwedzkiej, które podpórki nie wymagały. Zasadniczym problemem było zapewnienie ciągłości ognia muszkieterskiego. Aby załadować broń, należało wykonać kilkadziesiąt czynności - chwytów, a trwało to około 2 - 3 minut, przy założeniu, że żołnierz był doskonale wyszkolony. Dlatego też wymyślono tzw. kontrmarsz. W szerokim 10, 12-szeregowym szyku żołnierze z pierwszego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta