Między Małym a Wielkim Morzem
Od pierwszych chwil nie mam wątpliwości, że jestem na Kaszubach. Tabliczki z nazwami ulic pisane są w dwóch językach - po polsku i po kaszebsku. Dzięki temu wiem, że ulica Szkolowô to Szkolna, a Zidowô to Południowa. Na każdym kroku widzę też kaszubskie godło - czarnego gryfa, pół lwa, pół orła, na żółtym (złO tym) tle. Język kaszubski też słychać, wielu mieszkańców wciąż go używa albo przynajmniej wplata w rozmowy charakterystyczne "jo", czyli kaszubskie "tak".
Bliza na krowim ogonieNa szwedzkich mapach z połowy XVII wieku nie ma żadnej mierzei, widać jedynie sześć szeregowo ułożonych wysepek. Z czasem prądy morskie naniosły tyle piasku, że z archipelagu powstał półwysep -dzisiejsza Mierzeja Helska (zwana też Półwyspem Helskim). 38 km długości, od 150 metrów (między Chałupami a Kuźnicą) do około3km (w rejonie miasta Hel) szerokości. Patrząc na mapę, można zrozumieć, dlaczego Kaszubi nazywają mierzeję krowim ogonem. Są...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta