Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

I tożsamość, i dialog

18 sierpnia 2007 | Plus Minus

I tożsamość, i dialog Jak Tomasz Terlikowski może wieścić koniec dialogu i pochwalać okopywanie się na własnych pozycjach, a zarazem twierdzić, że myśl soboru została w Polsce w pełni już przyjęta?

Z pewnym zdziwieniem i niedowierzaniem przeczytałem tekst Tomasza Terlikowskiego "Koniec katolicyzmu otwartego?". Autor próbuje pokazać kłopoty mojego pisma jako symptom wielkiej zmiany w naszym Kościele. Ale stawiana przez niego diagnoza pełna jest sprzeczności i niekonsekwencji. Tomasz Terlikowski pisze z jednej strony o powszechnej w polskim Kościele akceptacji nauczania Vaticanum II, z drugiej o końcu katolicyzmu opartego na dialogu. Czy chce przez to powiedzieć, że nasz Kościół jest i posoborowy, i antydialogowy?

Na początek jednak niezbędne wyjaśnienie. Chwytliwa teza Terlikowskiego, jakoby zła sytuacja finansowa "Więzi" wynikała ze zmiany paradygmatu inteligencji katolickiej w Polsce, czego efektem miałaby być niższa sprzedaż "dialogowej" "Więzi", nie znajduje potwierdzenia w faktach. Kłopoty finansowe "Więzi" nie wiążą się bowiem ze spadkiem sprzedaży, ta pozostaje zasadniczo stabilna. Problem w tym, że wszystkie intelektualne miesięczniki przynoszą straty, których pokrycie z przychodów ze sprzedaży jest w zasadzie niemożliwe. Dlatego periodyki tego rodzaju zawsze posiłkują się wsparciem finansowym innych instytucji (dużych wydawnictw,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 4288

Spis treści
Zamów abonament