Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Źródła islamskiego gniewu

18 sierpnia 2007 | Plus Minus | Grzegorz Górny
źródło: Nieznane

Źródła islamskiego gniewu Muzułmańscy kaznodzieje traktują Zachód bardziej jako twór pogański niż chrześcijański, a to wzmaga ich niechęć, gdyż Koran jest surowszy dla bałwochwalców niż ludów Księgi

Bujny rozkwit islamskiego fundamentalizmu wzbudza na Zachodzie niepokój. Wielu komentatorów uważa, że można temu zjawisku zapobiec, jeśli tylko sięgnie się po odpowiednie metody polityczne czy ekonomiczne - wprowadzi się system demokratyczny, sprawiedliwość społeczną lub zlikwiduje nędzę.

Głosiciele takich poglądów wydają się jednak spoglądać na islam przez pryzmat mentalności i doświadczenia krajów zachodnich. Tracą tym samym z pola widzenia radykalny teocentryzm religii muzułmańskiej. Tymczasem dla wyznawców islamu to właśnie ich wyznanie stanowi podstawowy punkt odniesienia w życiu. Z takiej też perspektywy należy oceniać muzułmański resentyment wobec cywilizacji zachodniej.

Trzeba sobie przede wszystkim uświadomić, że islam - w odróżnieniu od judaizmu i chrześcijaństwa - był religią ziemskiego triumfu. Jak zauważa prof. Fouad Ajami z Uniwersytetu Johna Hopkinsa w USA: "Mojżesz nie wszedł do Ziemi Obiecanej; musiał prowadzić lud swój przez pustynię. Jezus został ukrzyżowany. Natomiast Mahomet zwyciężył i rządził. Wiara, jaką miał przekazać swym następcom, głosiła i zawsze będzie głosić jedność religii i polityki". ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 4288

Spis treści
Zamów abonament