Odwrót 3. Armii
Niemcy i Austriacy stale szli naprzód, chcąc jak najszybciej dotrzeć do Wisłoki i opanować na niej przyczółki. Zależało im także na przecięciu linii kolejowej z Tarnowa do Lwowa, aby uniemożliwić Rosjanom podciągnięcie posiłków.
4 maja Mackensen rozkazał prawemu skrzydłu 4. c.k. Armii obejść Tarnów od południa, kierując się na Pilzno. Tam też skierowano rezerwową 11. Węgierską Dywizję Kawalerii.
Natomiast Rosjanie znowu podjęli próbę kontruderzenia. Wprowadzili do walki elitarny III Korpus Kaukaski, stanowiący rezerwę całego Frontu Południowo-Zachodniego. Kontratakował on wraz z resztkami X Korpusu na linii Olpiny – Biecz – Wola Cieklińska (25 km frontu). Jednak uderzenia te były nieskoordynowane i pozbawione przygotowania artyleryjskiego. Rosjanie w pierwszych dniach bitwy wykorzystali bowiem większość amunicji artyleryjskiej – baterie IX i X Korpusu miały ledwie dwa, trzy pociski na działo. Tymczasem Niemcom i Austriakom...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta