Pomoc materialna dla studentów: warunki czy kryteria
Tysiące studentów, ubiegając się o pomoc materialną (m. in. stypendia socjalne, za wyniki w nauce, zapomogi), zetknie się, może pierwszy raz w dorosłym życiu, z praktycznym stosowaniem prawa.
W zależności od tych doświadczeń ukształtuje się ich postrzeganie prawa: bądź jako sprawiedliwego regulatora, bądź jako niejasnego zbioru stosowanych instrumentalnie przepisów. Walor poznawczy takiego doświadczenia jest ogromny i nie należy lekceważyć tego elementu uczelnianej dydaktyki.
W dziedzinie przepisów o pomocy materialnej finansowanej z budżetu państwa, a przyznawanej na uczelniach, poziom komplikacji i niejasności zbliża się już do antywzorca, tj. prawa podatkowego. Dodatkowo szeroki obszar regulacji pozostawiono do ukształtowania uczelniom, co w skali kraju może powodować zróżnicowanie kryteriów otrzymywania świadczeń aż do ich wątpliwej konstytucyjności. Zmniejszaniu tego ryzyka mogłaby służyć właściwa interpretacja i stosowanie przepisu art. 186 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta