Za szkodę wyrządzoną spółce menedżer odpowiada surowiej niż szeregowy pracownik
Absurdalnie to właśnie kadra zarządzająca bardzo często wyrządza szkody spółkom celowo lub przez swoją nieudolność. A przecież to ona, z racji pełnionej funkcji, powinna się szczególnie troszczyć się o mienie przedsiębiorstwa
Szeroko pojęte mienie przedsiębiorstw – jako zespół składników materialnych i niematerialnych – jest narażone na różnorodne szkody i to spowodowane niejednokrotnie przez osoby nim zarządzające. Dlatego ustawodawca wprowadził instytucję odpowiedzialności materialnej, pozwalającą na w miarę optymalną, a częstokroć ugodową likwidację strat powstałych z winy członków zarządów w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością czy w akcyjnych. Chodzi konkretnie o art. 100, 1011 § 2 i art. 114 – 127 kodeksu pracy, art. 415 i 471 – 474 kodeksu cywilnego oraz art. 293 i 483 kodeksu spółek handlowych. Instytucja ta uwzględnia wzajemne prawa i obowiązki stron danego stosunku prawnego, np. pracy czy zlecenia. Respektuje również oraz próbuje pogodzić sprzeczne ze sobą zasady konstytucyjne:∑ swobody w prowadzeniu działalności gospodarczej,∑ ochrony przez państwo pracy najemnej.
To nie jest kara
Zastrzegamy, że uregulowana w wymienionych przepisach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta