Nie taki lęk straszny, czyli świat według bajki
Z doktorem psychologii Marią Molicką o tym, jak dzieciom pomagają baśnie i opowiastki terapeutyczne
Jej „Bajki terapeutyczne” dla dzieci w wieku 4 – 9 lat są teraz najpopularniejszym audio-bookiem w wydawnictwie Media Rodzina (wydaje „Harry’ego Pottera”). Przedstawiając świat na poły realny‚ na poły fantastyczny‚ dają dziecku wsparcie i pomagają uporać się z trudnymi emocjonalnie zdarzeniami. Są tu historie np. o zagubieniu się („Zagubiony promyczek”)‚ o separacji od matki („Zuzi – Buzi”)‚ o ciemności („Mrok i jego przyjaciele”)‚ o kompromitacji („Lisek Łakomczuszek”) ‚ a nawet o śmierci („Lustro”).
Rz: W publikacjach o bajkoterapii wyróżnia pani pięć typów rodzin‚ w których rodzą się różne rodzaje lęków u dzieci. Rodziny: władzy‚ sukcesu‚ obojętna‚ chaotyczna i nadtroskliwa. Który z typów występuje w Polsce najczęściej?
Maria Molicka: Typ rodziny nadtroskliwej i obojętnej. Wynika to z uwarunkowań kulturowych. W krajach anglosaskich lękom najczęściej sprzyja rodzina władzy i sukcesu. Dzieci wychowywane w bezwzględnym posłuszeństwie mają w sobie dużo agresji‚ którą kierują na innych, lub przeciwnie – są bierne‚ zahamowane‚ mają poczucie mniejszej wartości. W rodzinach sukcesu oczekuje się od nich zbyt wiele i dlatego żyją w lęku‚ że nie sprostają wymaganiom.Dzieci rodziców nadtroskliwych obawiają się wszystkiego‚ z czym mają się samodzielnie zmierzyć. W dorosłym życiu rzadko się usamodzielniają. Największe niebezpieczeństwo powstawania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta