Najpiękniejszy facet świata ucieka od swego wizerunku
Robert Redford - rzadko w ostatnich latach przyjmuje filmowe propozycje. Przed kamerą nie stanął od dwóch lat, kiedy to zagrał w „Niedokończonym życiu” Lasse Hallstroma. Reżyserii nie podjął się od 2000 roku, odkąd nakręcił „Nazywał się Bagger Vance”. Ale, jak mówi, „Ukrytej strategii” nie mógł się oprzeć
– Gdyby to był zwyczajny film o wojnie, to zapewne by mnie nie zainteresował – twierdzi. – W scenariuszu Matthew Carnahana zaintrygował mnie sposób, w jaki konflikt w Afganistanie wpływa na życie kilkorga różnych osób. To była również opowieść o roli mediów, edukacji, polityki i młodzieży w życiu Ameryki. Pomyślałem, że ten obraz może skłonić widzów do zastanowienia się nad własnym miejscem we współczesnym świecie.
Jeden dzień Ameryki
W „Ukrytej strategii” przeplatają się trzy wątki, pozornie ze sobą niezwiązane. Redford pokazuje jeden dzień Ameryki żyjącej w cieniu konfliktu na Bliskim Wschodzie.W Waszyngtonie młody, ambitny senator namawia doświadczoną dziennikarkę, by poinformowała społeczeństwo o nowej strategii walki z terroryzmem.
W Afganistanie zaczyna się właśnie akcja, o której opowiada senator. Dwaj młodzi żołnierze, niedawni studenci uniwersytetu w Los Angeles, Latynos i Murzyn, walczą o życie otoczeni przez wrogów. Zgłosili się do wojska, bo uznali, że są to winni ojczyźnie.Tego samego dnia w Los Angeles ich dawny profesor namawia jednego ze swoich najlepszych studentów do dokonania ważnego życiowego wyboru, porzucenia bierności, zdefiniowania dla siebie pojęć wolności, wiary, zaangażowania.
– Mam nadzieję, że ten film nakłoni widza do refleksji o naszej roli w życiu kraju – mówi Redford. – Przede...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta