Zachód Słońca
Mimo utraty lotniskowca zwycięstwo US Navy było niepodważalne. Japończycy mimo dużej przewagi nie zajęli Midway, stracili cztery duże lotniskowce, krążownik, 275 samolotów i ok. 4,5 tys. zabitych.
Dotkliwy był dla nich zwłaszcza ubytek kilkuset najlepszych pilotów lotnictwa morskiego. Cena triumfu nie była wygórowana: oprócz „Yorktowna” Amerykanie po stronie strat zapisali niszczyciel, 132 samoloty i ponad 300 zabitych.
Przyczyn japońskiej porażki było kilka: nadmierne rozproszenie sił przez adm. Yamamoto, błędy wiceadmirała Nagumo, a wreszcie... brak wojennego szczęścia, choć fortuna zazwyczaj sprzyja lepszym. Ale gdyby Nagumo wcześniej dostał informacje o amerykańskich lotniskowcach, gdyby amerykańskie samoloty odnalazły japońskie lotniskowce kilkanaście minut później, już po starcie powietrznej armady, kto wie, jak potoczyłoby się to starcie.
Bitwa pod Midway okazała się punktem zwrotnym w wojnie na Pacyfiku. Wybiwszy japońskiej flocie zęby trzonowe, jakimi były zatopione lotniskowce, Amerykanie przejęli inicjatywę i nie oddali jej już do końca zmagań. Podzwonnym dla morskiej potęgi Japonii była śmierć adm. Yamamoto w kwietniu 1943 roku, którego samolot został zestrzelony przez amerykańskie myśliwce.
Wszedłem stromo w lot nurkowy...Relacja kmdr. por. Wade’a McClusky’ego, 4 czerwca 1942 roku prowadzącego do ataku na japońską flotę 6. Eskadrę Rozpoznawczą i 6. Eskadrę Bombową z lotniskowca „Enterprise”.
„Nazwijmy to przeznaczeniem, szczęściem lub czymkolwiek, ale o 11.55 dostrzegłem samotny japoński krążownik, idący pełną parą na
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta