Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Stary Szwed wciąż żyje

17 listopada 2007 | Plus Minus | Piotr Semka
Lew północy przepędza jezuitów, Rycina propagandowa z 1632 r.
źródło: Rzeczpospolita
Lew północy przepędza jezuitów, Rycina propagandowa z 1632 r.
Matthaus Merian „Portret Gustawa II Adolfa”, zwany portretem w stroju polskim
źródło: EAST NEWS
Matthaus Merian „Portret Gustawa II Adolfa”, zwany portretem w stroju polskim

Gustaw Adolf dzięki zręcznej propagandzie odwołującej się do symboli biblijnych stał się dla niemieckich protestantów mężem opatrznościowym. Potrafili mu nawet wybaczyć, że stając po ich stronie w wojnie trzydziestoletniej spalił i obrabował Niemcy

375 lat temu rozwiały się sny o potędze Gustawa II Adolfa. Wystarczyło parę strzałów podczas bitwy pod Luetzen 6 listopada 1632 r., by zginął władca, w którym widziano protestanckiego cesarza. Dlaczego ten król Szwecji tak łatwo nie tylko podbił Niemcy, ale i wykreował się na zbawcę czczonego przez protestanckich Niemców do dziś? I dlaczego wraz z jego śmiercią wszystkie te plany tak łatwo się rozwiały?

Luetzen leży 20 km na południe od Lipska. Bitwa rozegrała się na polach za miastem położonych wzdłuż strategicznego traktu lipskiego. Kiedy odwiedzam to miejsce, tak jak w dniu bitwy wieje lodowaty listopadowy wiatr, pola spowija mgła, która zdecydowała o śmierci króla.

“Hier fiel Gustaw Adolf” – “Tu padł Gustaw Adolf” – głosi prosty napis na kamieniu, który szwedzcy rajtarzy ustawili na cześć ukochanego władcy. Bardziej efektowna jest neogotycka ażurowa kapliczka projektu Karla Friedricha Schinkla, którą w 1837 roku obudowano kamień. Pełno na niej biblijnych cytatów: “Pan mój toczy boje Pańskie” (I Sam.); “Bo nie otrzymaliśmy od Boga Ducha lękliwości, ale Ducha Mocy, miłości i rozwagi” (2 Tym.) oraz “Bo wszystko, co narodziło się z Boga, zwycięża świat” (1 Jan).

Czytając te wojownicze sentencje wybrane przez niemieckich protestantów, można przypomnieć sobie ducha XVII wieku, gdy generałowie szwedzcy zaczytywali się w Starym Testamencie....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 7866

Spis treści
Zamów abonament