Firma audytorska odpowiada za błędną opinię
Wydanie błędnej opinii przez audytora będącego osobą prawną może być zakwalifikowane jako czyn niedozwolony rodzący odpowiedzialność odszkodowawczą takiej firmy
Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 5 grudnia 2007 r. (II CSK 3o4/07).
W 1999 r. KPMG Audyt przeprowadziła roczne badanie sprawozdania finansowego spółki z o.o. AS 24 za 1998 r. W opinii biegłego rewidenta znalazło się m.in. stwierdzenie, że sprawozdanie to zostało sporządzone zgodnie z zasadami rachunkowości, na podstawie prawidłowo prowadzonych ksiąg rachunkowych, że jest ono co do formy i treści zgodne z obowiązującymi przepisami prawa. Ani w opinii, ani w raporcie o przeprowadzonych badaniach nie było żadnych zastrzeżeń co do prawidłowości sprawozdania finansowego. Audyt kosztował prawie 40 tys. zł.
22 proc. VAT, a nie zero
W 2000 r. urząd kontroli skarbowej zakwestionował m.in. zerową stawkę VAT przyjętą przez spółkę dla tzw. prowizji międzynarodowej, zamiast obowiązującej stawki 22 proc. Urząd w decyzji określił prawidłową wysokość podatku, odsetki za zwłokę i ustalił także tzw. sankcję VAT.
W czerwcu 2002 r. spółka wystąpiła do sądu przeciw KPMG o 630 tys. zł odszkodowania wyrównującego wynikającą z tego stratę. Żądanie oparła na art. 417 kodeksu cywilnego, a więc chodziło o odpowiedzialność za czyn niedozwolony. Odpowiedzialność kontraktowa z umowy o dzieło nie wchodziła w rachubę z powodu przedawnienia (te roszczenia przedawniają się z upływem dwóch lat, a termin...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta