Wydatki na zastępcze auto mogą być kosztem firmy
Przedsiębiorca, który używa w firmie samochodu zastępczego, może wydatki związane z jego eksploatacją zaliczyć do kosztów podatkowych. Może również odliczyć VAT od kupowanego paliwa. Jednak nie do każdego samochodu
Zdarza się, że firmom, gdy nie mogą używać samochodu z powodu awarii lub uszkodzenia, udostępniane są auta zastępcze. Najczęściej wynika to z umów ubezpieczenia komunikacyjnego. Podobne postanowienia zamieszczane są także w umowach leasingu. Często na otrzymanie samochodu zastępczego można liczyć również w okresie gwarancji. We wszystkich tych sytuacjach właściciele firm zastanawiają się, czy powinni z racji korzystania z samochodu zastępczego wykazać przychód.
Przychód nie powstanie
Do przychodów, zarówno w myśl przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jak i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zalicza się m.in. wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń. Samo udostępnienie samochodu zastępczego niewątpliwie jest świadczeniem nieodpłatnym.
Mechaniczne ustalanie przychodu w każdym wypadku używania samochodu zastępczego nie wydaje się jednak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta