Zwracając importowany towar sprzedawcy, nie korygujemy odliczonego podatku
Czy wywożąc importowany wcześniej towar za granicę, poza Unię Europejską w ramach reklamacji, trzeba korygować wcześniejsze rozliczenie VAT z tytułu importu? Z przepisów ustawy o VAT wynika, że nie
– Zwróciliśmy zagranicznemu kontrahentowi towar, który uprzednio importowaliśmy. W jaki sposób należy udokumentować ten zwrot w sytuacji, gdy kontrahent nie chce wystawić faktury korygującej. Czy wystarczy dowód WZ potwierdzający wydanie towaru z magazynu oraz SAD potwierdzający powrotny wywóz towaru za granicę? Po jakim kursie należy przeliczyć korektę? – pyta czytelnik DF.
Należny i jednocześnie naliczony
Przedsiębiorca importujący towar ma obowiązek samodzielnego obliczenia i wykazania podatku należnego w zgłoszeniu celnym SAD (art. 33 ust. 1 ustawy o VAT). Wynikający ze zgłoszenia podatek jest jednocześnie podatkiem naliczonym, który może być odliczony w deklaracji VAT za okres (miesiąc, kwartał), w którym podatnik otrzymał dokument celny (a jeśli rozlicza się metodą kasową – w którym zapłacił podatek wynikający z tego dokumentu). Oczywiście warunkiem odliczenia jest to, by towar ten służył działalności opodatkowanej VAT (i nie wchodziło w grę żadne z wyłączeń lub ograniczeń prawa do odliczenia wynikające z przepisów o VAT).
Zwrot towarów to nie eksport
Pamiętajmy, że zwrot towarów zagranicznemu kontrahentowi nie jest eksportem (nie następuje bowiem w wykonaniu dostawy ani żadnej innej czynności opodatkowanej VAT). Następuje na podstawie odpowiedniej procedury celnej, przy której na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta