Zbyt długo wdrażamy wspólnotowe prawo karne
Kilka unijnych decyzji mimo upływu terminu jeszcze nie weszło do naszego prawa karnego. Nie grożą nam za to jednak poważne konsekwencje
Tam gdzie decyzji nie wdrożono, sądy mogą jedynie interpretować polskie prawo w świetle decyzji ramowych.
Brakuje zmian
Zwalczanie seksualnego wykorzystywania dzieci, wzajemne uznawanie kar o charakterze pieniężnym, zwalczanie korupcji w sektorze prywatnym i problem ataków na systemy informatyczne to sprawy, które znalazły się w unijnych decyzjach ramowych. Do dziś nie zostały jednak uwzględnione w polskim prawie. Opóźnienia są nawet dwuletnie.
Nowelizacja mająca na celu dostosowanie prawa krajowego do prawa UE to jedno z ważniejszych zadań dla nowego ministra sprawiedliwości. Lista koniecznych zmian ma kilkanaście pozycji. Najpilniejsze są zmiany w prawie i procedurze karnej. Na swoją kolej czekają też poprawki prawa cywilnego i gospodarczego.
Skąd wzięły się opóźnienia? Andrzej Duda, były wiceminister odpowiadający w Ministerstwie Sprawiedliwości za te sprawy,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta