Uchwałę można uchylić przed sądem
Podejmowanie uchwał to chleb powszedni w spółce kapitałowej. Uchwała nie zawsze jednak kończy sprawę. Wiele z nich można podważyć
Uchwały organów spółek wytyczają kierunek, w jakim ma podążać spółka. To w tej formie podejmowana jest większość decyzji – zwłaszcza tam, gdzie w imieniu spółki działają organy wieloosobowe. Nic zatem dziwnego, że często zdarzają się spory na tym tle. Do sądów trafiają wnioski o stwierdzenie nieważności uchwały albo o jej uchylenie.
Przede wszystkim ustalmy, co kryje się pod pojęciem „uchwała organu spółki”. W spółce z o.o. w grę wchodzą uchwały zarządu, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej oraz wspólników, mające na ogół formę uchwały zgromadzenia wspólników. W spółce akcyjnej natomiast mogą to być uchwały zarządu, rady nadzorczej oraz walnego zgromadzenia akcjonariuszy. Nie wszystkie je można wyeliminować z obrotu prawnego.
Kodeks spółek handlowych zawiera jedynie przepisy dotyczące uchwał wspólników oraz walnego zgromadzenia akcjonariuszy. Można je uchylać albo stwierdzać ich nieważność. To nie to samo. Inne są przede wszystkim przesłanki uchylenia, a inne – unieważnienia uchwały.
Jakie wady
Unieważnić można uchwałę sprzeczną z prawem. To ostatnie pojęcie jest na tyle pojemne, że pozwala kwestionować zarówno uchwały sprzeczne z prawem materialnym, jak i wadliwe z przyczyn czysto formalnych. Wśród tych pierwszych tytułem przykładu można wymienić sytuację, w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta