Koronki, perforacje i słońce
Sposobem na dekorowanie architektury jest dziś „dziurawiona” elewacja. Ażurowe okna zapewniają grę światła. We wnętrzach w dzień, a na ulicy w nocy
Dziurawi się głównie fasady. Daje to barokowe efekty i światło‚ ale to barok high-tech. Tu arabskie mozaiki powstają ze światłoczułych przysłon‚ a jeśli nawiązuje się do przyrody‚ to nie banalnym kwieciem czy owocową girlandą‚ lecz na przykład szukając inspiracji w mikroskopowych zdjęciach ludzkich kości.
Polski pawilon na Expo 2010 w Szanghaju (czytaj obok) przypomina pudełeczko z ludowej wycinanki‚ dom z dziurawej kartki papieru. To designerski oksymoron, tak jak na przykład fotel Crochet chair Marcela Wandersa‚ który wygląda‚ jakby wykonano go w całości z najdelikatniejszej koronki. Złożony motyw zdobniczy na zewnętrznej części fasady pawilonu obiecuje mocne efekty świetlne – w dzień w środku‚ w nocy na zewnątrz.
Arabeski jak źrenica
Klasycznym przykładem tak silnie działającej na zmysły perforacji w architekturze jest paryski Instytut Świata Arabskiego z 1987 roku (Ateliers Jean Nouvel). Bogactwo ornamentu na elewacji równoważone jest tu prostotą samej bryły. Budynek instytutu rozsławił swojego architekta – Nouvel‚ inspirując się sztuką arabską‚ nie tylko stworzył piękny‚ subtelny wzór‚ ale wykorzystał...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta