Jak korygować proporcję po zmianie ceny
prof. Witold Modzelewski - prezes Instytutu Studiów Podatkowych
Rz: Podatnik, który kupuje środek trwały, musi przez kolejne lata korygować odliczenie dokonane w ramach proporcji. Jak ma postąpić, gdy np. po dwóch latach otrzymuje korektę ceny?
Witold Modzelewski: Punktem odniesienia korekt dotyczących środków trwałych jest VAT naliczony z faktury zakupu. Po zmianie proporcji pierwotne odliczenie jest albo zwiększane, albo zmniejszane. Skutki wykazywane są co roku w bieżącej deklaracji za styczeń. Gdy właściciel środka trwałego otrzymuje fakturę korygującą zmieniającą cenę jego zakupu, to rozliczenia się komplikują.
Zgodnie z ogólnymi zasadami faktura korygująca powinna zostać ujęta w ewidencji w momencie otrzymania. Skoro jednak dotyczy środka trwałego, to powstaje pytanie, czy uwzględnić całą zmianę VAT czy tylko jej część.
Pośrednio odpowiada na nie art. 86 ust. 14 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem podatnicy zobowiązani do skorygowania kwot podatku naliczonego, o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta