Jak skutecznie przystąpić do postępowania protestacyjnego
Wykonawca, który chce brać udział w postępowaniu odwoławczym, musi wcześniej przystąpić do postępowania po wniesienia protestu
Przed 12 października 2007 r. w doktrynie istniał spór na tle ówcześnie obowiązującego brzmienia art. 184 ust. 4 prawa zamówień publicznych (dalej: pzp). Dotyczył tego, kto może przystąpić do postępowania odwoławczego. Biorąc pod uwagę wykładnię językową, przyjmowano, iż uprawnienie to przysługuje każdemu wykonawcy, nie tylko temu, który brał udział w postępowaniu protestacyjnym. Stanowisko to przeważało. Również zespoły arbitrów orzekające w tej kwestii przychylały się do takiej wykładni przepisu.
Z drugiej jednak strony w piśmiennictwie można było spotkać odmienne poglądy, których zwolennicy twierdzili, że „zgodnie z art. 187 ust. 4 pkt 2 zespół arbitrów odrzuca odwołanie, które nie zostało poprzedzone protestem” (Paweł Granecki, „Prawo zamówień publicznych. Komentarz”, str. 418 i n.).
Nowelizacja rozwiała wątpliwości
Od 12 października 2007 r. problem ten przestał istnieć w związku z wejściem w życie zmienionego przepisu art. 184 ust. 4 pzp. Dzisiaj nie ma już wątpliwości, że jedynym uprawnionym do przystąpienia do postępowania odwoławczego jest uczestnik postępowania toczącego się w wyniku wniesienia protestu.
Oznacza to, że jeżeli wykonawca chce zachować prawo przystąpienia do postępowania odwoławczego i przed Krajową Izbą Odwoławczą bronić swoich praw i interesów, bezwzględnie powinien przystąpić do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta