Dla korepetytorów najkorzystniejsza jest karta podatkowa
Udzielanie korepetycji, jak każda działalność zarobkowa, wiąże się z koniecznością dzielenia się częścią dochodu z fiskusem. Wybierając kartę podatkową, możemy jednak oddać mniej niż przy innych formach opodatkowania
– Czy zarobki z udzielania korepetycji mogę opodatkować kartą podatkową? Nie prowadzę innej działalności gospodarczej. Udzielając korepetycji, dorabiam do stypendium. Słyszałem, że nie warto w tym wypadku płacić podatku według skali. Czy karta będzie bardziej opłacalna – zastanawia się czytelnik DF.
Prowadzoną działalność trzeba będzie zarejestrować w gminie, również gdy jest to, obok pracy na etacie, zajęcie dodatkowe czy dorabianie do stypendium. Trzeba również uzyskać REGON i NIP (jeśli jeszcze ich nie mamy). Korepetytor po zarejestrowaniu staje się przedsiębiorcą. Ma więc możliwość wyboru formy opodatkowania.
Wybór sposobu opodatkowania
Korepetytor może rozliczać się na zasadach ogólnych, tj. według skali podatkowej. Podatek płaci wtedy od przychodu pomniejszanego o koszty jego uzyskania. Musi jednak prowadzić tzw. małą księgowość – księgę przychodów i rozchodów. Może też wybrać 19-proc. podatek liniowy.
Inną możliwością jest opłacanie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, gdy podatnik jest nauczycielem. Są to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta