Czy wydatki na związki zawodowe mogą być kosztem firmy
Odliczyć od przychodu można również nakłady na funkcjonowanie firmy i wypełnianie ustawowych obowiązków. Wydaje się, że takimi są świadczenia umożliwiające działanie przedstawicieli pracowników
Niestety, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z 12 grudnia 2007 r. (I SA/Łd 812/07) miał inne zdanie. Oddalił więc skargę na interpretację organów podatkowych. Wyrok ten budzi jednak spore wątpliwości.
Obowiązkowe pomieszczenia i wyposażenie
Pytanie podatnika dotyczyło świadczeń na rzecz związków zawodowych, do których ponoszenia zobowiązany był na mocy postanowień aktu będącego odpowiednikiem układu zbiorowego pracy. Źródłem tych świadczeń były postanowienia ustawy o związkach zawodowych. Art. 33 tej ustawy mówi bowiem, że pracodawca na warunkach określonych w umowie jest zobowiązany udostępnić zakładowej organizacji związkowej pomieszczenia i urządzenia techniczne niezbędne do wykonywania działalności związkowej w zakładzie pracy.
Zakres tych świadczeń został rozszerzony odpowiednikiem układu zbiorowego i doprecyzowany umowami ze związkami zawodowymi. Pracodawca został zobowiązany m.in. do nieodpłatnego udostępnienia pomieszczeń wraz z wyposażeniem, zapewnienia łączności telefonicznej i faksowej, przekazywania składek członkowskich pracowników na konto organizacji związkowej, zapewniania materiałów biurowych oraz udostępniania środków transportowych. Wszystko oczywiście w związku z wykonywaniem działalności statutowej przez związki zawodowe.
Urząd wskazuje na wyłączenia...
Urząd skarbowy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta