Koncerty, targi i spotkania religijne
Czy po mistrzostwach puste stadiony będą obciążeniem dla budżetów miast
Stadiony, które Polska buduje na Euro 2012, mają mieć po kilkadziesiąt tysięcy miejsc. Ich projekty prezentują się imponująco. Co jednak zrobić, by po zakończeniu mistrzostw Europy nie zostały one bardzo drogimi i nieużytecznymi pamiątkami po imprezie?
– Stadiony muszą spełniać kilka funkcji. Nie mogą być jedynie boiskami do gry, bo jak pokazuje przykład niektórych państw, po wielkich mistrzostwach będą świeciły pustkami – mówi Marek Michałowski, prezes Budimeksu.
Do takiej sytuacji doszło w Portugalii, która na mistrzostwa zafundowała sobie dziesięć supernowoczesnych stadionów. Teraz utrzymanie ich spoczywa na barkach samorządów.
– W Madrycie czy Barcelonie można stawiać stadiony nawet na 100 tys. ludzi, ale tam są drużyny, które co tydzień zapełniają areny widzami – mówi Michałowski. – W Polsce takich drużyn nie mamy i nic nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta