Jak na podstawie faktury VAT bez podpisu uzyskać nakaz zapłaty
Jeśli rozliczenie ma następować na podstawie faktury VAT bez podpisu, warto zadbać, aby stosowna klauzula znalazła się w umowie. Ułatwi to uzyskanie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym
Wraz z wejściem w życie nowej ustawy o podatku od towarów i usług, co nastąpiło 1 maja 2004 r., z przepisów prawa podatkowego usunięta została instytucja upoważnienia do wystawiania faktur VAT bez podpisu. Upoważnienie takie przybierało zazwyczaj postać odrębnego oświadczenia albo odpowiedniej klauzuli w umowach między przedsiębiorcami. Analiza orzecznictwa Sądu Najwyższego skłania jednak do wniosku, że takie klauzule i oświadczenia mają w dalszym ciągu istotne znaczenie w obrocie gospodarczym, tyle że już nie na gruncie przepisów podatkowych, ale regulacji dotyczących zasądzania zaległych płatności.
Najpopularniejszymi i najczęściej występującymi w praktyce tytułami egzekucyjnymi, czyli orzeczeniami sądowymi pozwalającymi na wszczęcie postępowania komorniczego (po uprzednim opatrzeniu ich klauzulami wykonalności), są w polskiej procedurze cywilnej tzw. nakazy zapłaty wydawane przez sądy w postępowaniu nakazowym lub upominawczym. Do nakazów takich, stosownie do art. 3532 kodeksu postępowania cywilnego (dalej: k.p.c.), stosuje się odpowiednio przepisy o wyrokach, jeżeli kodeks nie stanowi inaczej.
Lepiej w postępowaniu nakazowym
Mimo zbieżności nazw nakaz zapłaty wydawany w postępowaniu nakazowym w sposób istotny różni się od nakazu zapłaty wydawanego w postępowaniu upominawczym. Znacznie bardziej pożądany przez wierzycieli jest ten wydawany przez sąd w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta