Socjalizm na kartki
Komitet Fizyki Medycznej PAN obliczył, że z powodu używania w budownictwie trujących materiałów, do 2010 roku liczba zgonów na raka powiększy się o 31 tysięcy
1 lutego 1982 roku, pod osłoną stanu wojennego, rząd ogłosił najwyższą w historii PRL podwyżkę cen żywności o 241 procent i energii o 171 procent. Mimo to w sklepach towaru nie przybyło i kartki nadal funkcjonowały, chociaż np. w przypadku mięsa miały pokrycie w 70 – 80 procentach. Towaru brakowało szczególnie na wsiach. Z powodu nieregularnych dostaw i wielu reglamentowanych towarów komplikował się mechanizm dystrybucji. Dlatego bieżące informacje dla posiadaczy kartek podawała m.in. „Trybuna Ludu” w takich komunikatach, jak ten z 17 maja 1982 roku:
„– zamiast 12 paczek papierosów można kupić butelkę szampana, wina lub 40 deko cukierków
– kasze i płatki kupujemy na specjalne odcinki, a także zamiast mąki, ale nie odwrotnie
– w maju ważne są jeszcze kwietniowe odcinki na proszek do prania
– przydział 375 gramów tłuszczu kupuje się na odcinki rezerwowe kart P, oznaczone numerem 42. Może to być zamiennie smalec, margaryna, masło roślinne albo solone”.
Pomimo licznych kontroli, towar z państwowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta